Terminal ve Thin Client Çözümleri

Thin Client Nedir?

Thin client server bazlı bilgi işlem sistemlerinde uçlarda kullanılan istemci birimleridir. İşlemci kabiliyeti ve hafızası düşük ; prensip olarak ağ tabanlı sunuculara ulaşıp oradaki uygulamaları çalıştırma esasına göre tasarlanmış “hafif” veya “ince” olarak da adlandırılan terminallerdir bir anlamda.

Merkezi bir sunucu ve buna uzaktan bağlanan istemcilerden oluşan bir altyapı olan terminal server teknolojisi, özellikle uzak alan ağları (WAN) çözümlerinde sınırlı bant genişliği üzerinden belli uygulamaların çalıştırılmasının istendiği durumlarda,

İşletmeler yada kurumların sürekli genişleyen network yapılarının tek noktadan güvenli bir şekilde kontrol altında tutulabilmesi ve yönetilebilmesinin istendiği durumlarda,

Donanım, yazılım, sistem bakım maliyetlerinin mümkün olduğunca azaltılabilmesi, gerekli enerji ve iş gücünden tasarruf edilmesi talebinin olduğu durumlarda, kullanılması kaçınılmaz bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor.

Windows Server sürümleriyle birlikte kullanılan Windows Terminal Server, bu tür topolojilere çözüm sunan bir üründür. Çok kullanıcılı olarak tasarlanmış olan sisteme aynı anda birden fazla kullanıcı bağlanarak işlem yapabilir. Server ve terminal arasında sadece ekran, klavye ve fare bilgisi gidip gelir ve dolayısıyla terminal üzerinde bir uygulama çalışmaz. Böylece daha düşük bir işlemci ve daha az elektrik gereği söz konusu olur. Bunun sonucunda da soğutma sistemine ihtiyaç duymayan bir terminal ortaya çıkar.

Terminal olarak kullanılan makinada sökülebilir bir parçaya ihtiyaç yoktur, istemci yazılımı yüklenerek ana sunucuya bağlantı sağlanabilir. Ancak bir Thin Client (ince istemci), sadece istemci olarak çalışabilecek tüm yazılım ve donanımı üzerinde taşımaktadır, normal bir kişisel bilgisayardan 20 kat daha uzun ömürlüdür.

Bu nedenle iş süreçlerinde kayıpsız ve kesintisiz çalışma imkanı sunar.

Avantajları

 • Daha ucuz ve daha etkin kullanabilen bir BT mimarisi oluşturulduğu,
 • Tüm kullanıcıların tek bir sunucuda çalıştığı,
 • Tüm güncellemelerin tek bir sunucuda yapıldığı,
 • Tüm uygulamaların tek bir sunucuya yüklendiği,
 • Tek noktadan güvenlik önlemi alınabilen,
 • Tek noktadan veri yedeklemesi yapılabilen,
 • Kullanıcı hataları en aza indirgenmiş,
 • Tek noktadan kimlik yönetimi yapılan,
 • Sanal saldırılara karşı zayıflık, önemli verilerin çalınması riski gibi gelebilecek tehlikeleri diğersistemlere oranla minimuma indirilebildiği,
 • Büyük oranlarda enerji tasarrufu sağlanan
 • Son kullanıcı tarafında kullanılan Thin Client’lar ile donanım arızaları en aza indirgenmiş,

sistem özellikleri ile Terminal Server & Thin Client çözümleri hem KOBİ’ler hemde büyük ölçekli işletmeler için uzun ömürlü ve tasarruflu bir çözüm olmaktadır.

Bölgeler ve küçük ölçekli uç noktalar merkeze bağlanarak merkezdeki yazılımı kullanabilir ve tüm işlemlerini merkez noktada gerçekleştirir. Yedeklemeler tek noktadan yapılır, böylece bölgeler için ihtiyaç olan helpdesk maliyeti ve yazılım sorunuyla ilgili sıkıntılar tek noktadan çözümlenebilir.

Eriza Bilişim Sistemleri, sizin için en uygun, Terminal Server & Thin Client çözümlerini belirleyerek bu çözümlerin uygulamasında herzaman yardımcı olmaya hazırdır.

Aklınıza takılanlar mı var? Lütfen bizi aramaktan çekinmeyin.