Veri Depolama ve Yedekleme Çözümleri

Firmalar için, demirbaşlar kadar önemli olan sayısal verilerin sağlıklı ve güvenli şekilde saklanması ve yedeklenmesi hayati önem arz etmektedir.

İşletmenizin kurumsal ve ticari verilerinin bu derecede önem arz etmesi, bu tür verilerin periyodik olarak yedeklenmesine ve daha güvenli alanlara depolanması ihtiyacını doğurmaktadır.Her geçen gün artan İnternet kullanımı ve firma lokasyonlarının büyümesi daha çok veri saklama (storage) alanlarına ihtiyaç duyulmasına sebep oluyor.

Öte yandan firmaların bel kemiğini oluşturan veri kaynaklarının virüslerden, kullanıcı hatalarından ve fiziksel arızalardan korunması bir zorunluluk halini alıyor. Bu paralelde, verilerin bozulması veya kaybedilmesinden kaynaklanabilecek sorunlar karşısında mümkün olan en kısa zamanda bilginin geri dönüşünün yapılması vazgeçilemez bir ihtiyaç.

Verilere erişimin kontrol altına alınması, veri kaybına karşı düzenli olarak yedeklenmesi, acil durum kurtarma planlarının oluşturulması uzman bir ekip tarafından yapılması gereken çok ciddi bir iştir.

Ayrıca, gizlilik derecesi yüksek olan verilerin şifreli olarak saklanması ve bu bilgilere erişimin kısıtlanması ve izlenmesi de firmanıza veya şahsınıza ait olan değerlerin korunması adına çok önemlidir.

BİLGİ GÜVENLİĞİNDE VERİ YEDEKLEME VE DEPOLAMANIN ÖNEMİ !!!

Günümüz teknolojilerinde verinin çok daha kolay yönetimine ve esnek olarak kullandırılmasına olanak sağlayan veri depolama konusuna kazandırdığı çözümler;

  • Veri Depolama Alan Ağları – SAN (Storage Area Network)
  • Ağ Bağlantılı Veri Depolama Alanları – NAS (Network Attached Storage)

Yaygınlığı giderek artmakta olan bu teknolojilerde aynı sistem üzerinde bütün kurumun verisi toplanarak verinin güvenliği, erişilebilirliği ve yönetilebilirliği güvence altına alınmaktadır.

SAN, veri depolama ve yedekleme birimlerini yerel alan ağından bağımsız bir ağ üzerinde çalıştıran bir teknolojiye dayanıyor ve bu yapı pek çok avantajı beraberinde getiriyor.

Sunucu, işletim sistemi ve marka bazında bağımsız olarak sisteme eklenebilen çözüm ile istenildiğinde ağ performansında herhangi bir etki olmadan yedekleme yapabilir ya da merkezi disk ünitesine disk ekleyerek kapasite genişletilebilir.

NAS ise ağ üzerinde yer alan sunucuların ortak kullanabildiği bir veri depolama çözümüdür. Herhangi bir network’e direk bağlanabilen ve merkezi bir biçimde veriyi saklayıp istek dahilinde datayı network’e sunan yüksek performanslı veri depolama teknolojisidir.

Maksimum güvenilirlik ve süreklilik sağlamak için tasarlanan çözüm, mükemmel bir entegrasyon sağlamaktadır.

Aklınıza takılanlar mı var? Lütfen bizi aramaktan çekinmeyin.