Yazılım Lisanslama Çözümleri

Yazılım Lisansı Nedir?

Telif hakkına sahip olan yazılım üreticisinin haklarını koruyan, yazılım ürününü satın alan şahıs veya firmanın ise tanımlanmış bir şekilde yazılımı kullanmasına izin veren bir sözleşmedir.

Neden Lisanslama Yapılmalıdır?

A.B.D. Telif Hakları Sözleşmesi ve uluslararası telif hakları anlaşmalarına göre, telif hakkına sahip olan üreticiden, bilgisayar yazılımının ve yazılım bileşenlerinin belirli kullanım hakkı alınmadan; her ne sebeple olursa olsun kopyalanması, kullanımı ve dağıtımı yasaktır.

Bilgisayar yazılımları, “Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu” kapsamında yasal koruma altındadır. 3 Mart 2001’de Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapılan değişikliklerle korsan yazılım kullanılması, kopyalanması veya satışı halinde uygulanacak cezalar şöyle şekillenmiştir:

 • Eksik her bir lisans başına 24.000 TL’den 121.000 TL’ye kadar para cezası
 • 2 seneden 6 seneye kadar, paraya çevrilmeksizin hapis cezası
 • 3 seneye kadar meslekten men
 • Korsan yazılım yüklü bilgisayarlara el konulması

Lisanslamanın Faydaları

 • Korsan yazılım kullananların isminin geçtiği listelerde yer almayacağınız için itibar kaybına uğramazsınız.
 • Korsan yazılımların beraberinde getirdiği virüs ve hatalı yazılım gibi olumsuzluklardan etkilenmezsiniz.
 • Yazılımla ilgili teknik destek ve danışmanlık hizmeti alarak, ürünün etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Yeterli bir dokümantasyon ve kaynaklara sahip olacağınız için, çalışmalarınızı problemsiz bir şekilde devam ettirirsiniz.
 • Kullandığınız yazılımların yeni sürümlerini çok daha uygun maliyetlerle temin edebilirsiniz.
 • Yazılım sektörünün, yeni yazılımları daha düşük maliyetlerle geliştirmesine ve sunmasına katkı sağlamış olursunuz.
 • Sektörün gelişmesine paralel olarak yeni istihdam olanaklarının yaratılmasında pay sahibi olursunuz.
 • Kayıt dışı ekonominin büyümesini engelleyerek vergi gelirlerinin artmasına yardımcı olursunuz.
 • Ülkemizin, yazılım telif hakları konusunda çağdaş ülkeler düzeyine yükselmesine katkıda bulunursunuz.

Lisanslama Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Lisanslama modelinin tespiti ve seçilen lisanslama modeliyle elde edilen faydanın, kurum bünyesine aktarılması büyük bir yetkinlik ve deneyim gerektirmektedir. Bilinçli olarak yapılan bir lisanslama hem maliyetleri düşürmekte hem de verimi arttırmakta büyük yarar sağlamaktadır.

Firmamız, uzman ve deneyimli kadrosu ile yazılım lisanslama sürecinde kurumların yazılım ihtiyaçlarını araştırarak, mevcut yazılımlarını inceler ve kurumun çıkarları doğrultusunda özel bir lisanslama modeli oluşturur. Kurumlara, mevcut kampanya ve özel şartlara göre en uygun fiyat ve lisanslama seçeneklerini sunan firmamız, seçilen lisans ile elde edilen imkânlardan maksimum düzeyde yararlanılmasını sağlamaktadır.

 

Microsoft Lisanslama Programları 

Microsoft Open Lisanslama 6.x

Open Lisanslama programı; en az 5 lisans ihtiyacı olan firmalara Microsoft yazılımları üzerinde tasarruf olanakları sunan kolay ve esnek bir programdır. İlk siparişte elde edilen fiyat seviyeleri, 2 yıllık Open otorizasyon numarası kapsamı boyunca geçerli olmaktadır.

Microsoft Select Lisanslama 6.x

Select Lisanslama 6.x programı en az 250 PCye sahip firmalar için geliştirilmiş 3 yıllık dönemi kapsayan kurumsal bir lisanslama programıdır. Select anlaşması kapsamında fiyat seviyeleri, her bir ürün havuzu için (uygulama, sunucu, işletim sistemi) 3 yıllık anlaşma döneminde yapacağınız lisans alım tahminine dayalıdır.

Microsoft Kurumsal (Enterprise) Anlaşma 6.x

Microsoft Kurumsal Anlaşma 6.x en az 250 PC’ye sahip kurumlar için geliştirilmiş 3 yıllık lisanslama programıdır. Microsoft kurumsal ürün platformunun (Microsoft Office,Microsoft Windows Professional Upg ve Core CAL) standart olarak kullanmak isteyen kurumlar için Microsoft yazılımı satın alma işlemini kolaylaştırıyor.
Kurumsal (Enterprise) Anlaşma 6.x ile; Firmadaki PCler için kutu ürün fiyatlarına göre çok avantajlı yıllık fiyatlandırma Anlaşma kapsamındaki tüm ürünler için Yazılım Güvencesi Lisansı hakları elde edilir, anlaşma döneminde ürünlerin çıkacak en son versiyonunu kullanma hakkı elde edilir.

Microsoft Kurumsal Üyelik Anlaşması 6.x

Kurumsal Üyelik Anlaşması 6.x, en az 250 Pcsi olan ve yazılım lisansı yerine yazılım lisansını bir servis olarak kiralamak isteyen kurumsal şirketler için geliştirilmiştir. Bilgisayarlarını leasing yoluyla satın alan, kullanıcı sayılarında yıllar itibariyle değişiklikler gösteren ve yazılımı bir servis olarak kiralayarak faaliyet giderleri içine almak isteyen şirketler için çok uygun bir yöntemdir.

Plan ve Bütçeleme Kolaylığı

Yazılım Güvencesi Lisansı fiyatı Microsoft ürününe ilişkin, anlaşma döneminiz içinde çıkacak en son versiyonu yükleme hakkını elde ediyorsunuz. Yazılım Güvencesi Paketi (L&SA) fiyatları sipariş sırasında belirlendiğinden, Open anlaşmanız döneminde yazılım güncelleme lisanslarını daha kolay bütçeliyorsunuz.

Bireysel Lisanslama Seçenekleri

Bireysel kullanıcı olarak lisanslama konusunda iki ana seçeneğiniz bulunmaktadır:

 1. Yeni bir masaüstü, dizüstü bilgisayar aldığınızda lisanslı olarak almak
 2. Kutulu Microsoft Ürünü alarak mavcut sisteme yeniden kurulum yapmak

Aklınıza takılanlar mı var? Lütfen bizi aramaktan çekinmeyin.